google-site-verification=910VFGb_lb1AYvoFbMfr3Cb62O-ft-sgA90fTEsVha4
top of page

İTUNES UYGULAMA NASIL SATIN ALINIR ?

Mobil uygulamalarda ve oyun yüklemelerinde temel amaç ücretsiz indirme sağlayarak erişim elde etmektir. Ancak bazı ücretsiz yüklenilen uygulamalar da ‘uygulama içi satın alma’ işlemleriyle karşılanabiliyor. Bu durum uygulamalarda ekstra özellik ek paketleri sunmaktadır.


UYGULAMA İÇİ SATIN ALIM NEDİR ?

  • Yüklenilen uygulama içerisinde ekstra satın aldığınız içerikler veya aboneliklerdir. Bu durum tüm uygulamalar içerisinde bulunmamaktadır. Bir uygulamayı ücretsiz veya satın alarak yüklemeden önce AppStore mağazasında uygulamayı bularak özellikler kısmından uygulama içi satın alma seçeneği sunup sunmadığını kontrol edebilirsiniz.

UYGULAMALARDA ABONELİK NEDİR ?

  • Yüklediğiniz bir uygulamada sunulan içeriklere belirli bir süre boyunca ücretli erişimdir. Örneğin Apple Music, spotify gibi uygulamalara aylık abone olarak hizmet alabilirsiniz. Aboneliğinizi iptal etmediğiniz sürece çoğu uygulamalarda ki aboneliğiniz otomatik olarak yenilenmektedir. Bazı uygulamalarda aboneliğinizin süresini haftalık, aylık, üç aylık veya yıllık şeklinde abonelik planlarına göre seçebilirsiniz.

ABONELİK NASIL İPTAL EDİLİR ?

  • Aboneliğinizi iptal etmeyi unutup uygulamayı kullanmayı bırakırsanız otomatik talimatta ücreti sizden alınarak otomatik yenilenmektedir. Ücretli aboneliğinizi iptal ettikten sonra bir sonraki fatura dönemine kadar uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz.


Peki uygulama iptalini nasıl gerçekleştirebiliriz ?


iPhone veya İpad cihazlarınızda;

  • Ayarlar uygulamasını açın.

  • Adınızın olduğu yere dokunun ve

  • Abonelikler seçeneğine basarak aboneliklerinizi de görebilirsiniz.

  • İptal etmek istediğiniz uygulama aboneliğine dokunun.

  • Abonelik iptal seçeneğini seçerek iptal edebilirsiniEğer iptal et veya vazgeç seçeneği ile karşılaşmadıysanız aboneliğiniz zaten iptal edilerek yenilenemezdir.


Uygulama İçi Satın Alma İşlemlerini Nasıl Engellenir ?


  • Appstore'dan yüklediğiniz bir uygulamada sizin yetkiniz olmadan satın almalar yapılabilmektedir. Yüklemek istediğiniz uygulamanın ilk önce özelliklerini sunduğu hizmetleri kontrol ediniz. Yanlışlıkla veya yetkisiz olarak yüklediğiniz uygulamalar da satın alımları engelleyebilirsiniz.

  • Ayarlar > Ekran süresi > İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları > iTunes ve App Store Satın Alımları kısmından Uygulama içi satın alım seçeneğinden ‘İzin Verme’ seçeneğini seçerek yetkisiz uygulama içi satın alımlarını engelleyebilirsiniz.


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page