google-site-verification=910VFGb_lb1AYvoFbMfr3Cb62O-ft-sgA90fTEsVha4
top of page

IPHONE Wİ-Fİ VE BLUETOOTH BAĞLANMAMA SORUNU

Iphone wi-fi bağlanmama sorunu neden yaşanır ?


  • Genellikle cihazın ağır bir darbe alması sonucunda, kasasının zarar görerek anakarta hasar vermesi gibi durumlarda bu sorunla karşılaşılmaktadır. Cihazınızın anakartının üzerinde bulunan ‘wi-fi anteni’ ve ‘wi-fi entegresi’ parçalarının darbe sonucu anakartında hasar alması gibi durumlarda wi-fi bağlanmama, sinyal az çekme ve bluetooth bağlanmama gibi sorunlar meydana gelmektedir. Bu parçalar cihazınızın kablosuz şekilde internete bağlanmasını ve bluetooth özelliğinin de aktif hale gelmesini sağlamaktadır.

  • Bu sorun genellikle cihaz darbe aldıktan hemen sonra ortaya çıkmamaktadır. Bunun nedeni ise Wi-fi entegresinin bir çok lehimden oluşması ve bu lehimlerin darbe sonucu zarar görerek zamanla kopması durumunda wi-fi özelliği artık tamamen ‘pasif’ hale gelmektedir.

  • Iphone model cihazın anakartında bulunan Wi-fi anteni kablosuz şekilde internete bağlanmanızı ve bluetooth özelliğinin de aktif hale gelmesini sağlayan bir parçadır.

  • Wi-fi özelliği pasif hale geldiği zaman bluetooth özelliğinin de çalışmamsının sebebi parçaların aynı olmasından kaynaklanmaktadır.

  • Zamanla bu parçanın tozlanması, oksitlenmesi ve cihazın kasasının darbe alması gibi durumlarda ise ‘wi-fi sinyalinin az çekmesi’ gibi sorunlar meydana gelmektedir. Böyle bir durumda Iphone cihazınız wi-fi ağına katılmaz ve etrafınızda ki wi-fi sinyallerini görmez.


Wİ-Fİ BAĞLANMAMA SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR ?


Cihazınızda wi-fi sorunu bazı durumlarda yazılımsal kaynaklıda olabilmektedir. Peki böyle bir durumda ne yapılmalıdır?


1-Hard Reset işlemi yani Cihazı yeniden başlatmayı deneyiniz.

  • Wi-fi işaretinin cihazınızda yazılımsal olup olmadığını anlamak ve bağlantınızda küçük bir sorun var mı yok mu anlamak için;

iPhone 6S, iPhone SE ve daha eski iPhone modellerinde: Telefonunuzun sağ tarafında bulunan açma kapama ve home tuşuna (ana ekran düğmesine) aynı anda elma logosu gelene kadar 15 saniye boyunca basılı tutun.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde: Telefonunuzun sağ tarafında bulunan ‘açma-kapama’ ve sol tarafında bulunan 'ses kısma' tuşuna elma logosu gelene kadar 15 saniye boyunca basılı tutun.

• iPhone 8-iPhone 8 Plus modellerinde: Telefonunuzun sol tarafında bulunan sırasıyla ‘ses açma’ ve ‘ses kısma’ tuşuna birer kere basın ve bırakın. Daha sonra hemen telefonunuzun sağ tarafında bulunan ‘açma-kapama' (on-off) tuşuna elma logosu gelene kadar 15 saniye boyunca basılı tutun.


2-Uçak modunu açıp kapatmayı deneyiniz.


3-Önceden bağlanmış olduğunuz wi-fi ağlarını temizleyip, sıfırlayın.


Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla


Cihazınızda wi-fi bağlanmama sorunu hala devam ediyor ise cihazın anakartı üzerinde bulunan wi-fi entegresinin değişmesi gerekmektedir. Servisimizde profesyonel ekipmanlarımız ve uzman personellerimiz ile memnuniyetinizi garanti ederek hizmet vermekteyiz.


226 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page