google-site-verification=910VFGb_lb1AYvoFbMfr3Cb62O-ft-sgA90fTEsVha4
top of page

TrueDepth Kamera İle İlgili Bir Sorun Algılandı, Face ID Etkisizleştirildi Uyarısı

TrueDepth Kamera Nedir?


Apple cihazlarda bulunan TrueDepth kamera sistemi Iphone X ve sonraki modellerinde 3 boyutlu olarak yüzünüzün analizini yaparak ''Face ID'' yani ''yüz tanıma'' hizmetini sunmaya başlamıştır.

Apple'ın TrueDepth teknolojisi iPhone X ve üst modellerinde ön kameraların yan kısmına yerleştirilmiştir. Bu sistem kızılötesi kamerayla kombine çalışıp kişinin yüzünü 3 boyutlu tarama yapar tanımlar ve verilerini kaydeder.(NOKTA PROJEKTÖRÜ = TRUEDEPTH KAMER)


Peki TrueDepth ve Face ID nedir, nasıl çalışır ?


Cihazınızın kilit parolasını açarken Face ID sayesinde yüzünüzü yaklaştırdığınızda Face ID sistemi yüzünüzün taramasını yaparken kızılötesi bir kamera sistemi kullanır. Örneğin Iphone X ve sonraki Iphone model cihazlarda bulunan TrueDepth kamera özelliği yüzünüzün derinlik haritasını oluşturmak için dairesel analiz yaparak verileri kaydeder ve karanlıkta da yüzü aydınlatan kızılötesi bir ışık yaymasıyla karanlık ortamlarda da yüzünüzün algılanmasını sağlar. Böylelikle bu sistem sayesinde cihazınızda parolanızı girmeden ekran kilidinizi yüz okutma sistemi ile güvenli şekilde açabilirsiniz.


Cihazınızın kilidini her açtığınızda TrueDepth kamera sayesinde cihazınız doğru analiz yaparak kızılötesi bir görüntü yakalar ve karanlık ortamda bile sizi tanıyarak Face ID’yi kullanmanızı sağlar.


Cihazınızın ekranına uyandırmak için dokunduğunuz zaman veya bir bildirim geldiğinde TrueDepth kamera akıllı bir sistem ile etkinleştirilir.


iTunes Store, App Store gibi hizmetlerde yaptığınız satın alma işlemlerinde ve daha birçok işlemlerde FaceID'yi kullanarak daha hızlı ve güvenli bir şekilde kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.''Truedepht Algılanamadı Hatası''


 • Face ID yani yüz tanıma sistemi TrueDepht kameraya bağlı olarak çalışmaktadır.

 • Cihazınızın ön tarafında bulunan TrueDepht kamerada oluşan herhangi bir teknik veya dış etkenlerden (darbe alması, sıvı teması alması gibi) kaynaklı hasar gibi durumlarda ‘’Face ID etkisizleştirildi’’ ‘’TrueDepht kamera ile ilgili bir sorun algılandı’’ gibi uyarılarla karşılaşabilirsiniz.

 • Cihazınızın darbe alması sonucu ön kameranızın da hasar görmesi gibi durumlardan kaynaklı veya sıvı temasına maruz kalması gibi durumlarda ‘’Face ID etkisizleştirildi ’’ veya ‘’TrueDepth algılanamadı’’ gibi durumlar yaşanmaktadır.

Face ID Etkisizleştirildi Uyarısı veya TrueDepht Kamera ile ilgili sorun nasıl düzelir ?

 • iPhone X serisinden sonra kullanılmaya başlanılan Face ID teknolojisi kullanıcının yüzünü tanımlayarak güvenli şekilde ve gerekli uygulamalarda kolaylık sağlayan bu teknoloji çeşitli durumlarda arızalandığı zaman ‘’Face ID etkisizleştirildi’’ veya ‘’TrueDepht kamera ile ilgili bir sorun’’ da yaşayabilirsiniz. İphone X modellerinden sonra TrueDepht kamera sistemi Face ID’nizin çalışmasını sağlayan kızılötesi ışıklar yaymaktadır. Yani bu iki sistem birbirine bağlı olduğundan dolayı kameranızda oluşan herhangi bir problem Face ID yüz tanıma sistemini de bozmaktadır.

 • Face ID cihazın anakartına kodlanarak birbirine bağlı şekilde üretilmiştir.

Bozulma nedenlerinden biri ise teknik bir tamir sırasında Face ID ‘ nin orijinalliğinin bozulması gibi bir durumda meydana gelebilmektedir.


 1. Cihazınızın güncellemesini kontrol edin.

 2. Face ID ayarlarınızı kontrol edin. Ayarlar > Face ID ve Parola

 3. TrueDepth kameranızın üzerini kapatan kir, kılıf veya ekran koruyucu gibi herhangi bir şey varsa uzaklaştırın.

 4. Gözlerinizin ve yüzünüzün TrueDepth kamera tarafından tamamen algılandığından emin olun. Yüzünüzü kapatacak herhangi bir engel olmadığına emin olun. (maske, gözlük gibi yüzünüzü ve gözünüzü kapatacak şeyler kullanmayın.)

 5. Cihazınızı yeniden başlatınız.

 6. Farklı bir yüz ekleyin.

Ayarlar > Face ID ve Parola. İstenirse parolanızı girin.

 • Farklı Bir Görünüş Ayarla'ya dokunun.

 • Doğrudan iPhone kameranıza bakın ve yüzünüzü çerçevenin içine yerleştirin.

 • Daireyi tamamlamak için başınızı hafifçe hareket ettirin

 • İlk Face ID taramasını bitirdiğinizde Sürdür' e dokunun.

 • Daireyi bir kez daha tamamlamak için başınızı hafifçe hareket ettirin.

 • Face ID' ayarlama işlemi tamamlandığında Bitti' ye dokunun.

Bu adımlardan hiç biri olmuyor ise Face ID sıfırlayıp tekrar deneyiniz.


Bu seçenekler kullanıcı tarafından denenip yeterli olmadığı takdirde cihazınızın Face ID sisteminiz TrueDepht kameranızdan da kaynaklı teknik olarak arızalanmış demektir.

•Sıvı teması, cihazınızın darbe alması sonucu ön kameranızda bulunan TrueDepth kameranızın çatlaması, daha önce işlem sırasında yapılan yanlış müdahaleler, zamanla kullanıma bağlı yıpranmalar gibi etkenler teknik arızların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bunun çözümü ise arızalı parçaların doğru şekilde değişikliği işlemidir.

394 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page